Ergenlikle İlgili Sorunlar

Ergenlik periyodundaki gencin hem bedeninde hem de fikir ve hislerinde değişimler olmaya başlamasıyla birlikte, bunlarla baş edemediğinde birçok ruhsal problemle karşı karşıya kalmaktadır.

Bunlar; Ergenlerde Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntılar), depresyon, yeme bozuklukları(anoreksiya nervoza ve bulimia nervosa), davranış bozukluğu, karşı olma ya da zıt gelme bozukluğu, ergenlerde mevsim değişikliklerine bağlı ruhsal değişiklikler, ergenlerde öfke denetim sorunu, intihar, ergenlerde obsesif-kompulsif bozukluk (takıntılar).

Burada bahsi geçin sorunların bir ya da birkaçını çocuğunuzda görüyorsanız çok geç olmadan yardım almanızı öneririz. Ergenlik periyodu birçok davranışın oturduğu, ergenin kişilik yapısının oturduğu bir devirdir. Bu devirde karşılaştığımız ruhsal sorunlar karşısında dikkatli olmamız gerekir.

Ergenlerde Depresyon Nedir?

Çocukluk periyoduna göre ergenlik periyodunda depresyon daha çok görülmektedir. Aile içi problemler, düşük benlik algısı, muvaffakiyete dair meşakkatler, his ve niyetlerdeki yoğunluklar gençleri etkilemektedir. Ergenlikte depresyon; belli olaylara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve kısa vadeli görülmektedir. Gençler kendilerini üzgün hissederler.

Lakin önemli bir sorun olarak ergenlerde depresyon 15 günden uzun sürüyorsa; kişi kendisini kıymetsiz buluyor, suçluyor, ümitsizse ve intihar fikirleri, uyku ve iştah sıkıntıları yaşıyorsa, bunun ruhsal bir sorun noktasına taşındığı dikkatinde olunmalıdır.

Ergenlik hem o periyotta olan gençler ismine hem de aile ismine güç bir periyottur. Lakin ailenin vereceği sevgi ve sahiplenmeyle, düzgün bağlantı ile de rahatlıkla aşılacak ve ilerlenecek bir devirdir.

Ergenlerde Karşı Olmak ya da Zıt Gelme Bozukluğu

Bu periyotta; ergenlik devrindeki gençler bilhassa ailelerine karşı, kendilerine söylenenleri yapmama hatta tam karşıtını yapma biçiminde davranışlar göstermektedir. Güya bir başkaldırıda bulunuyor üzere; gençler kendi faydasına olduğunu bilseler dahi tam karşıtını yapma eğilimi gösterirler.

Tüm bunlara çok da olumsuz bakmamak gerekir. Zira bu devri yaşayan gençler özerkliğini ilan etmeye başlamış demektir. Aileler olarak da; çocuklarınızın kendisini tabir eden, kendisine güvenen ve kendi sorumluluklarını alan bireyler olmalarını hedeflemektesinizdir.

Lakin aile içerisindeki irtibatı ve paylaşımı geliştirdiğinizde, ergenlik devrinde olan bireylerde karşı olma ya da karşı gelmede azalmalar olduğunu fark edeceksinizdir.

Ergenlerde Yeme Bozuklukları

Anoreksiya Nervoza

Bilhassa son devirde artışta olan reklamlar ve manzara takıntıları sonrasında kız çocuklarında erkeklere oranlara daha çok görülmektedir. Ekranların aktarmış olduğu; daha ince olmanın daha hoşluk, beğeni ve onaylanma algısı yaratması ile birlikte; bilhassa ergenlik devrindeki gençlerde de sıfır vücut olma takıntısı halinde ortaya çıkmaktadır. Gerek diyet kısıtlaması uygulayanlar, gerekse çok yeme atakları olanlar zayıf kalmaya çok uğraş gösterir karbonhidrat ve yağ içeren yiyeceklerden kaçınırlar.

Bu hastalığın oluşumunda gelişimsel aile dinamikleri ve biyolojik faktörler kıymetli rol oynar.

Bu şahısların ergenlik periyodu sıkıntılarıyla baş edebilmede yetersiz oldukları, toplumsal etrafta ince olmak değerliyse kendilik bedeli ve muvaffakiyetin kriteri olarak anoreksiya nervoza geliştiği ileri sürülmektedir.

Ergenlerde Bulimia Nervosa

Bulumia nervosa, (kusma hastalığı) bir abur cubur seansından sonra, yani fazla yemekten sonra, kişinin istemediği fazla kalorilerden kurtulmak için kusma yolunu seçtiği bir hastalıktır. AAncak bir seferde 1000 kaloriden 10 000 kaloriye kadar çıkabilir. Bu kalorilerden kurtulmak için hasta ya kusar ya da laksatif kullanır. Bir de, zayıflama hapları alma, çok antrenman yapma ve bu yüzden çok yorgun düşme üzere yolları seçenler de vardır.

Bulumikler kendilerinin inançlı bir ortamda yaşamadıklarını düşünürler. Yaptıkları her şeyi diğerlerini rahat ettirmek için yaparlar ve hislerini daima saklarlar. Yemek, bu şahısların tek itimat kaynağıdır. Ayrıyeten kusma süreci burada tıpkı ağlama, bağırma ya da öfke duyma üzere, bir tıp hislerin dışavurumu olarak da algılanabilir.

Ergenlerde Mevsim Değişikliklerine Bağlı Ruhsal Değişiklikler

Mevsim değişikliklerinde, bilhassa bahar ayları vakitlerinde birtakım bireylerde olduğu üzere ergenlerde de, ruhsal bakımdan olumsuz etkilenmeler kelam hususudur.

Ergenlerde Öfke Denetim Sorunu

Ergenlikte şiddetten hoşlanma ve saldırganca davranma görülebilir. Öfkesini sağlıklı bir biçimde lisana getiremeyen ergen, bunu farklı yollarla söz etmekte; bağırmakta, saldırmakta ya da hakaret etmektedir. Burada nerede zorlandığını, neyi tabir etmeye çalıştığını anlamak çok değerlidir.

Ergenlerde İntihar

İntihar, kişinin kendi özbenliğinden bunalmakla birlikte, kendi ömrüne son vermesidir. Ergenlik devrinde karakterin oluşmasındaki zorluklarla birlikte bu durum ortaya çıkmaktadır.

İntihar riskinin yüksek olabileceğini gösteren durumlar şöyledir:

  • Depresyonda olan bir hastada ağır bunaltı, ümitsizlik, çaresizlik, suçluluk hislerinin olması,

  • Daha evvel başarısız olan intihar teşebbüslerinin olması,

  • Hastanın ölmek isteğini belirtmesi,

  • Alkol bağımlılarında iş yitimi, aileden ayrılma ve yalnızlık durumları,

Ergenlerde Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntılar)

Obsesyon (saplantı) irade dışı gelen, bireyi huzursuz eden,benliğe yabancı,bilinçli efor ile kovulamayan,yineleyen fikirlerdir. Kompulsiyon (zorlantı) ise birçok defa saplantılı fikirleri kovmak için yapılan,istenç dışı yinelenen hareketlerdir.

Bu cins gençlerin konuşmaları düzgün ve çok kibardır. En küçük bir eksiklik bırakmama uğraşı yüzünden detaylara çok fazla girerler. Tertipli ve çok titizdirler. Muhakkak bir mühlet sonra bu titizlik dağınıklığa dönebilir.

Genç saplantılardan epeyce fazla rahatsız olur. Zira gencin aklı daima bu fikirlere takılır. Niyetlerden kurtulmak için daima bir kadro hareketleri yineler. Bunlar ortasında ayıp ve günah şeylerin her akıla geldiği korkusu ve bunun için bir kadro hareketleri yineleme sık görülür. Genç bunların anlamsız ve saçma olduğunu bilir fakat içinden bunu yapmak için adeta birinin zorladığını düşünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.