Güzel Saçlar İçin 3 Ev Yapımı Hindistan Cevizi Yağlı Şampuan Tarifleri


Hindistan cevizi ve özleri şampuanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi laurik asit içerir. Laurik asit, sodyum lauril sülfat oluşturabilir, bu da onu âlâ bir temizleyici yapar. Hindistan cevizi yağı, saç gövdesine nüfuz edebilir ve saçı içeriden güçlendirebilir. Bu yazımızda konutunuzun rahatlığında yapabileceğiniz kimi hindistan cevizi yağı şampuan tanımlarına bakıyoruz.

Kolay Mesken İmali Hindistan Cevizi Şampuanı Tarifi​


Bu en kolay konut üretimi hindistancevizi yağı şampuanıdır ve çok az bileşen kullanır. Ayrıyeten üretimi 5 dakikadan az sürer.

Materyaller;

 • ¾ bardak su
 • ½ fincan kastilya sabunu
 • 2 çay kaşığı sofra tuzu
 • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 2 çay kaşığı jojoba yağı
 • 20 damla hindistan cevizi kokusu yağı

Nasıl Yapılır?

Suyu mikrodalgaya uygun bir kaseye dökün ve yarım dakika mikrodalgada ısıtın. Kastilya sabununu ek edin ve çok fazla köpük yapmadan yavaşça karıştırın. Üzerine tuzu ekleyip karıştırın. Son olarak, yağları ekleyin ve uygunca karışana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kolay kullanabileceğiniz sıkma şişesinde saklayın. Gereksinim duyduğunuzda kâfi ölçüde kullanın.

Nemlendirici pH İstikrarlı Şampuan Tarifi​

Saç lifinin pH pahası 3,7 iken saç derisinin pH pahası 5,5 civarındadır. Şampuanlar bu iki düzeyden daha yüksek yahut daha düşük olmamalıdır. Bir çalışma, şampuanların yaklaşık % 68’inin 5.5’ten yüksek bir pH düzeyine sahip olduğunu ve bu da baş derisi sıhhati için uygun olmadığını gösterdi

PH düzeylerindeki bir dengesizlik, mantar yahut bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Birden fazla saç bakım eseri alkali kimyasallar içerir. Sonuç olarak, pH düzeyleri yükselir ve şampuanlardaki alkali doğal sebumla (asidik) tepkiye girer. İşte pH istikrarlı bir şampuanı nasıl yapacağınız.

Materyaller;

 • 1 bardak hindistan cevizi yağı
 • 1 bardak aloe vera jeli
 • Rastgele bir kokulu uçucu yağdan 20 damla

Nasıl Yapılır?

Yağları ve jeli bir kasede çırparak karıştırın. Bunu bir kavanoza dökün ve buzdolabında saklayın.

Şampuan, her ikisi de karışımın alkalinitesini artıran kabartma tozu yahut sıvı sabun içermediğinden sabunlu köpük oluşturmaz. Fakat tıpkı halde uygulanabilir. Soğutulmuş karışım kalındır ve puding gibisi bir kıvama sahiptir. Saç derinize masaj yapmak, kiri temizler ve ayrıyeten saç kalınlığını artıran kan deveranını güzelleştirir. Şampuanı suyla yıkayabilirsiniz. Saçınızın yağlı olduğunu düşünüyorsanız, bir bardak elma sirkesi ile yıkayın.

Konut İmali Hindistan Cevizi Sütü Şampuanı Tarifi​


Hindistan cevizi sütü bol ölçüde sağlıklı protein ve besin içerir. Bunlar saçı besler ve ona tatlı bir doku kazandırır.

Gereçler;

 • 1 su bardağı hindistan cevizi sütü
 • 1/3 su bardağı zeytinyağı
 • Sıcak su

Nasıl Yapılır?

Yağı ve sütü karıştırın. Karışımı saç derinize birkaç dakika masaj yapın ve daha âlâ emilmesi için bırakın. Yapışkan, maske gibisi bir katman oluşturur. Sıcak suyla durulayın. Saç derisini çok âlâ temizler ve kiri, fazla sebumu ve kepeği giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.