Lol’de Volibear CT, Tüm Yetenekleri, Güçlü Zayıf Özellikleri

Volibear uzun bir mühlet popülerliğini kaybeden karakterlerden bir tanesiydi. Ama son vakitlerde Riot Games’in baştan sona dizayn değişikliğine yöneldiği karakterlerden bir tanesi de Volibear olunca bu durum karakter açısından epeyce uygun istikamette farklılıklara sebep oldu.

Karakterin oynanış biçiminin birçok farklı eşya dizilimine elverişli olması Volibear’ı tekrar tanınan hale getirdi. Üst koridor ve ormancı rolünde yüklü olarak oynanan Volibear, yer yer alt koridorda dayanak rolünde görüldüğü de oluyor. Artık Volibear CT’lerine, yeteneklerine ve güçlü – zayıf özelliklerine birlikte bakalım.

Volibear CT’leri: Volibear’a karşı güçlü olan karakterler

 • Illaoi
 • Kayle
 • Jax
 • Teemo
 • Kindred

Volibear, hareketlilik konusunda nispeten kuvvetli olsa da menzilli karakterler hala hayli başına bela oluyor. Bunun yanı sıra 1v1 savaşında güçlü olan karakterler Volibear’a sıkıntı vakitler yaşatabiliyor. Illaoi’nin ulti yeteneği yahut Jax’in sersemletmesi savaşta yorucu olabiliyor.

Freljord’un ilahı Volibear’ın tüm yetenekleri:

 • Pasif / Ebedi Fırtına: Volibear’ın taarruz ve yetenekleri taarruz suratı kazandırır ve taarruzlarının vakitle yakındaki rakiplere ek büyü hasarı vermesini sağlar.
 • Q / Şimşek Darbesi: Volibear rakiplere gerçek ilerlerken sürat kazanır. Saldırdığı birinci maksadı sersemletir ve ona hasar verir.
 • W / Hırpalayan Vahşet: Volibear bir rakibe hasar vererek isabet tesirlerini uygular ve onu işaretler. Bu yeteneği birebir gaye üstünde kullanmak ona ek hasar verir ve Volibear’ı güzelleştirir.
 • E / Bulutların Gazabı: Volibear belirli bir bölgeye yıldırım çağırarak rakiplere hasar verir ve onları yavaşlatır. Volibear yıldırım düşen alanın içindeyse kalkan kazanır.
 • R / Fırtınaçağıran: Volibear amaç pozisyona atlayarak ek can kazanırken altındaki rakipleri yavaşlatır ve onlara hasar verir. İniş bölgesinin yakınındaki kuleler süreksiz olarak devre dışı kalır.

Ebedi Fırtına Volibear’ın güçlü ve zayıf özellikleri:

Volibear’ın güçlü özellikleri:

 • Oyunun erken dakikalarında koridor safhasında güçlü olması
 • Minyonları süratli kesebildiği için koridorunu süratli bir halde ittirebilmesi
 • Tank rolünü üstlenen bir karakter olmasına rağmen hasar konusunda hiç ıstırap yaşamaması

Volibear, tank rolünü üstlenen bir karakter olmasına rağmen hasar vurma konusunda pek sorun yaşamayan karakterlerden bir tanesi. Yetenekleri sebebiyle hayli esnek bir eşya dizilimine sahip olması da birçok farklı senaryoda farklı eşya dizimleri yapabilmenize yol açıyor. Bunun yanı sıra erken dakikalarda güçlü olan karakterlerden bir tanesi ve koridor ittirme konusunda bir oldukça yetenekli.

Volibear’ın zayıf özellikleri:

 • Hareketlilik güçlü yanlarından biri olmadığı için girdiği savaşlardan çıkmasının çok güç olması
 • Bilhassa menzilli karakterlere karşı çok fazla haras yemesi
 • Tank olan bir karakter olsa da kitle denetim yeteneklerinin oynayışını çok bozması

Hareketlilik konusunda Volibear çok zayıf olmasa da maalesef güçlü olduğu yanlarından bir tanesi değil. Bilhassa girdiği savaşlardan çıkmasının çok sıkıntı olmasıı ve menzilli karakterlere karşı harasa çok açık olması bunu deliller nitelikte. Bunun yanı sıra tank olan bir karakter olmasına rağmen kitle denetim yetenekleri oynayışını çok fazla etkiliyor. Bilhassa E yeteneğini tutturamadığında yahut kendisi E yeteneğinden kalkan alamadığında işler bir oldukça zorlaşıyor.

LoL’de Volibear nasıl oynanır?

 • E yeteneğinizi tutturmak savaşı kazanmanızı epeyce kolaylaştıran bir faktör
 • Volibear’ın ulti yeteneği kuleleri bir mühlet boyunca etkisiz bırakabildiği için kendiniz yahut kadronuz ile birlikte rakip kulesinin altında düşman öldürmek hayli kolay
 • W yeteneğiniz can çalmanızı ve hayatta kalmanızı sağlayan temel yeteneklerinizden biri olduğu için savaşlarda nizamlı olarak kullanmanız gerekiyor

Volibear oynarken bilhassa erken dakikalarda kazanmanın en temel yolu E yeteneğinizi âlâ kullanmaktan geçiyor. E yeteneğinizi rakibe ıskalasınız bile en azından kendiniz içinden geçip kalkan almanızda yarar var. Tıpkı formda W yeteneği de can çalmanızı ve yaşamanızı sağlayan temel yeteneklerden biri olduğu için bilhassa tıpkı rakibe 2 kez vurmakta yarar var. Volibear’ın ulti yeteneği toplu amaçlara âlâ hasar vurabilmesinin yanı sıra kuleleri kapatmak üzere özel bir güce sahip olduğu için rakip kulesinin altında düşman öldürmek bir oldukça kolay oluyor.

Volibear’a karşı nasıl oynanır, Volibear nasıl yenilir?

 • Volibear’ın bilhassa E yeteneği erken safhalarda çok can sıkıcı olabiliyor. Size hasar verip yavaşlatmasının yanı sıra kendisi de içerisinde kalkan kazandığı için bu yetenekten muhakkak kaçınmanız gerekiyor
 • Volibear, W yeteneğini 2. sefer üstünüzde kullandığın canının bir ölçüsünü yenileyebiliyor. Bu yüzden can yenilemesini engelleyebilecek eşyalar almakta yarar var (Celladın Daveti gibi).
 • Volibear’ın ulti yeteneği toplu duran rakiplere karşı epeyce tesirli. Hasarının çok olmasının yanı sıra kuleleri de etkisiz bırakabildiği için kulenize bile güvenmemeniz gerekebilir

volibera erken safhalarda gücünü belirli etmekten çekinmeyen karakterlerden bir tanesi. Bilhassa E yeteneğine karşı dikkatli oynamak Volibear’a karşı kazanmanın temel yollarından bir tanesi. E yeteneğinden muhakkak kaçınmak gerekiyor. Bunun yanı sıra erken safhalarda Volibear’ın W yeteneğinden çaldığı canı engellemek için “Celladın Çağrısı” üzere rakibin kazandığı can yenilemesini azaltan eşyalar çıkılabilir. Volibear’ın ulti yeteneği hasarının çok olması yanı sıra toplu maksatlara karşı epey tesirli. Ayrıyeten kuleleri kapatmak üzere ekstra bir özelliğe sahip olduğu için kendi kulenize bile güvenmemeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.