MIT ‘Kendi Kendini Eğiten’ Robot Geliştirdi

Her ne kadar kimilerimiz bu durumdan biraz ürperiyor olsak da yapay zeka teknolojileri her geçen gün ilerlemeye devam ediyor. Robotlar, birçok alanda işimizi kolaylaştırıyor olsa da bu kadar süratli gelişmeleri ‘dünyayı ele geçirecekleriyle’ ilgili teorilerin sayısının da artmasına sebep oluyor.

Robotlar, beşerler onlara ne yapmalarını söyler ve ne formda programlarsa onu yapıyorlar lakin bu durumda bilim insanlarının bu programlamalar için uzun mesailer harcaması gerekiyor. Bu sebeple de robotların kendi kendilerini geliştirebileceği ve kendi kararları doğrultusunda hareket edebileceği yeni çalışmalar yapılmaya başlandı.

MIT tarafından en süratli koşu rekorunu kırmak için geliştirildi

MIT’de geliştirilen çita robot, programında yapılan değişiklikler sonucu kendi kendini daha süratli koşmak ve şiddetli arazi şartlarını aşabilmek için eğitti. Uzun aralıkları şimdiye kadar kaydedilen en süratli müddette tamamlayan robotun, deneme yanılma yoluyla nasıl çalışacağını bulmasına müsaade verildi. Kendisine duyulan bu itimadı boşa çıkartmayan robot, kısa bir müddette kendisini eğitmeyi başardı.

Öğrenme sürecinin akabinde çita robot, yaklaşık 14 km/sa sürate ulaşmayı başardı. Bununla da hudutlu kalmayarak farklı arazi şartlarında da başarılı işlere imza attı. İnsan denetimindeyken takıldığı ve zorlandığı çok sayıda pürüzde kendi kendisini eğittikten sonra bu pürüzleri kolay bir halde aşabildi. MIT tarafından robotun gelişme süreciyle ilgili bir de görüntü paylaşıldı. Gelin bir bakalım.

Pürüzlerle nasıl başa çıkması gerektiğini kendi kendine öğrendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version