Rusya’nın Ukrayna’da İntihar Drone’u Kullandığı İddia Edildi

Rusya, geçtiğimiz şubat ayı sonlarında aldığı tarihi bir kararla uzun müddettir ortasında tansiyonun bulunduğu Ukrayna’ya askeri harekât düzenlemeye başlamış ve savaş ilan etmişti. Hepimizin bildiği üzere bunun akabinde da tüm dünyanın konuştuğu tek mevzu Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaş olmuştu.

Sıcak temasın sürdüğü bölgelerden gelen haberler, Rusya’nın akınları sonucunda askerlerin yanı sıra binlerce sivil insanın öldüğünü ortaya koymuş, ‘Rusya savaş kabahati mu işliyor?’ sorusunu gündeme getirmişti. Artık ise Rusya’nın devam eden acımasız akınları ile ilgili korkutucu savlar ortaya atılmaya başladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya ataklarında ‘intihar drone’u’ kullandığı sav edildi

Gelen haberlere nazaran toplumsal medya platformlarında, Rusya’nın Ukrayna üzerinde ‘intihar drone’u’ olarak isimlendiren ve maksatlarını yapay zekâ takviyesiyle belirleyen insansız hava araçları kullandığına dair tezler ortaya atıldı ve bu araçların enkazına ilişkin olduğu belirtilen fotoğraflar paylaşıldı.

Wired tarafından paylaşılan haberde uzmanların, Rusya’nın ‘katil robot’ olarak da isimlendirilen bu aygıtları kullanmasının milletlerarası kabul görmüş kurallara karşıt olduğu ve bu nedenle öfkeli olduğu bildirildi. Buna sebep olarak da yapay zekâ algoritmalarının kimin öleceğini, kimin ölmeyeceğini belirlemesine müsaade verilmesi gösterildi.

Ulusal Terörizm ve Terörizme Reaksiyon Konsorsiyumu’nda misyonlu olan Zachary Kallenborn da Wired’a yaptığı açıklamalarda bu drone’lar ile ilgili konuştu. Kallenborn, silahlarla birleştirilmiş ve yapay zekâ takviyeli olan bu katil robotların savaşta kullanıldığını söz ederek oluşan tehlikeye dikkat çekti. Fakat bu araçların kullanıp kullanılmadığı ile ilgili şimdi resmi açıklamaların bulunmadığını da belirtelim.

Açıklamalara nazaran KUB-BLA çeşidindeki bu kamikaze drone’lar, AK-47 tüfeğinin üreticisi Kalaşnikof’a ilişkin. 30 dakika boyunca yaklaşık 130 km’ye kadar ulaşan suratlarla seyahat edebildiği belirtilen bu hava araçların yaklaşık 3 kilogram patlayıcı taşıyabildiği ve kasıtlı olarak belirlenen maksada çarpmak için tasarlandığı da gelen haberler ortasında yer alıyor. Buna ek olarak aracın ‘nesneleri gerçek vakitli olarak akıllı bir şekilde’ tespit etme özelliğine sahip olduğu da aktarılıyor.

İşte kamikaze drone’una ve akının yapıldığı yere ilişkin olduğu belirtilen fotoğraflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.