Ubisoft, Yeni Bulut Bazlı Oyun Teknolojisi Scalar’ı Tanıttı

Teknolojinin daima gelişmesi, tüm dallar kadar oyun dalını de değerli derecede etkiliyor ve her yıl bizi daha da şaşırtan oyunlar ile karşılaşmamıza neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde de bu biçim gelişmelerden birini sizlerle paylaşmış ve Intel’in gizemli bulu oyun projesi ‘Project Endgame’den ayrıntıların geldiğini aktarmıştık.

Artık ise Assasin’s Creed, Watch Dogs ve daha birçok tanınan oyunu bünyesinde bulunduran Fransız merkezli oyun geliştiricisi ve yayıncısı Ubisoft, geliştirdiği orijinal bulut teknolojisi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve bizleri nelerin beklediğini gösterdi.

Ubisoft Scalar ile sınırsız sanal dünyalar oluşturulabilecek

Gelen haberlere nazaran Ubisoft, 21-25 Mart tarihleri ortasında düzenlenecek olan ve görüntü oyun dalının dev isimlerinin yer alacağı Oyun Geliştiricileri Konferansı öncesinde oyun geliştirme ve oynanış için oluşturulan yeni bulut teknolojisi Scalar’ı duyurdu. Açıklamalara nazaran bu teknoloji, Ubisoft’un oyun motorlarının esnekliğini ve gücünü artırmanın yanı sıra donanım bağımlılığını azaltacak. Bunun yanı sıra Scalar’ın geliştiricilere ve oyunculara yeni fırsatlar sunacağı da aktarıldı.

Ek olarak Scalar’ın, ‘yarının oyunlarını’ yaratmak ve güçlendirmek için kullanılabileceği belirtildi. Şirket tarafından yapılan basın açıklamasında, Ubisoft Scalar’ı kullanan oyunların neredeyse sınırsız ölçüde bilgi süreç gücü kullanabileceği; bunun da gibisi görülmemiş ölçek ve derinliğe sahip sonsuz sanal dünyalar ve ayrıntılı simülasyonların oluşturulmasını sağlayabileceği’ söz edildi.

Fransa merkezli şirket, Scalar’ın, mikro hizmetleri (yapay zekâ, ses, fizik) buluta bağımsız olarak yerleştirebileceği; bunun sonucunda da, klâsik oyun motorlarında yaşananın tersine, oyun geliştiricilerinin bir hizmeti birbirlerini etkilemeden güncellemesine ve iyileştirmesine imkan tanıyabileceğini de kelamlarına ekledi.

Son olarak şirketin 500 teknoloji uzmanının yer aldığı Üretim Teknolojisi departmanı tarafından geliştirilen yeni bulut sisteminin, oynanmaya devam eden bir oyunun oturumunu kesintiye uğratmadan geliştiricilere özellik ve güncelleme ekleme fırsatı sunabileceği de tabir edildi. Bu da oyuncuların; oyuna gelen rastgele bir ek paket, güncelleme üzere ekstra şeyler için uğraşmaması gerektiği manasına geliyor. Doğal bunun şu an için pratikte olmadığını belirtmek gerekse de heyecan verici bir açıklama olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.