Vitalik Buterin TIME Dergisine Kapak Oldu

Kripto paralar ve blok zinciri teknolojileri gün geçtikçe daha tanınan hâle geliyor. Hatta bu durum o kadar süratli ilerledi ki daha birkaç yıl evvel çok az insanın bilgi sahibi olduğu bu para üniteleri, şimdilerde El Salvador isimli ülkenin resmi para ünitesi hâline bile gelmeyi başararak gelecekte bu teknolojilerin daha da yaygınlaşacağını gösterdi.

Ethereum’un (ETH), önder kripto para Bitcoin’den (BTC) sonra en büyük kripto para ünitesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sağlam bir altyapıya sahip olan Ethereum, sahip olduğu teknoloji ve sunduğu özellikler sayesinde bu kadar yükselmeyi başardı. Durum bu türlü olunca bu kripto para ünitesinin kurucusu Vitalik Buterin de epeyce tanınan bir isim hâline geldi. 28 yaşındaki programcı, artık de dünyanın en saygın mecmualarından biri olan TIME’a kapak olmayı başardı.

‘Kriptonun Prensi’

Geçtiğimiz haftalarda giydiği kıyafetler ile gündem olduğunu sizlere aktardığımız Buterin, artık de TIME mecmuasının Mart ve Nisan aylarındaki ikili sayısının kapağı olarak tarihe geçti. Mecmua tarafından ‘Kriptonun Prensi’ olarak nitelendirilen Buterin, verdiği 80 dakikalık röportajda kripto para piyasaları hakkındaki umutlarını, kanılarını ve telaşlarını aktardı.

28 yaşındaki programcı yaptığı açıklamalarda blok zincirinin bir ‘toplumsal değişim aracı’ olarak görmeyi beklediğini belirtti. Buterin; bu teknolojinin zayıf oylama sistemlerinden kent planlamalarına, teknoloji bölümündeki tekelliğe ve hatta otoriter rejimlere kadar birçok sistematik sıkıntıya tahlil getirmesini umduğunu söylerine ekledi.

Ayrıyeten Rusya – Ukrayna savaşı ile ilgili ıstırabını vurgulayan Buterin, toplumsal değişim konusunda önümüzdeki vakitlerde daha fazla ses çıkarmayı planladığını da kelamlarına ekledi ve kriptonun dünyayı olumlu etkilemesi gerektiğinin altını çizdi.

“Kriptoda açgözlülük yükseldi”

Buterin bunların yanı sıra kripto para üniteleri hakkındaki tasalarını de lisana getirdi. Kripto paraların en az fayda kadar ziyan da oluşturabileceğini tabir eden Buterin açıklamalarında, “Yanlış taraflara yönelirse kriptonun çok distopik bir potansiyeli var” tabirlerini kullandı. Kanadalı programcı ayrıyeten kriptoda açgözlülüğün ve statü arayışının yükseldiğini; bu mevzuda da telaşlı olduğunu söz etti.

Geçtiğimiz aylarda tekrar TIME’ın ‘2021’in En Tesirli 100 İnsanı’ listesine girmeyi başaran Buterin, son vakitlerde hayli tanınan olan ve maymun fotoğraflarından oluşan NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC) üzere koleksiyonlara atıfta bulunarak kripto paraların ve NFT’lerin ‘açgözlülük’ için kullanıldığına dikkat çekti.

Çok istekli yatırımcılar, süreç maliyetleri ve halka zenginlik gösterisi yapanlar hakkında telaşlarını lisana getiren Buterin maymun NFT’leri ile ilgili açıklamalarında, “Bu husustaki tehlike, 3 milyon dolar ödenen maymun fotoğraflarıdır. Bunun kumarın bir öteki versiyonu olduğunu söyleyebilirim” sözlerini kullandı.

Ünlü programcı ayrıyeten son üç haftadır Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan krizi ve kripto paralarla toplanan yardımları örnek göstererek kripto para ünitelerinin asıl emelinin maymun fotoğraflarına milyonlarca dolar ödemek olmadığını, dünyaya faydalı tesirler sağlamak olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.